Tańcząc ku korzeniom

spektakl

Tańcząc ku korzeniom

Marek Kowalski & Sztuka Ciała

Kraj: Polska

Opis:

"Tańcząc ku korzeniom" przybliża człowieka do świata przyrody i zaciera granice pomiędzy życiem i sceną. Opiera się na poszukiwaniu naturalnego ruchu na styku człowiek-natura, ekspresji emocji, podejmowaniu dialogu z uniwersum. Podążanie za wewnętrznymi obrazami i impulsami związanymi z życiem kwiatów, drzew, ich związkom z życiem człowieka pozwoli głęboko zanurzyć się w ciele i uzewnętrzniać to, co wyłania się w głębi podświadomości. Taniec czerpiący z podświadomości, podobnie jak rytuał – daje możliwość transgresji, staje się działaniem o kosmicznym znaczeniu podejmowanym w imieniu wspólnoty.

Poprzez kwiaty, drzewa z naszego imaginarium (bliskiego symbolicznie i fizycznie) będziemy poszukiwać, czym jest człowiek, życie, teatr, taniec, kim jesteś ty? „Drzewa, kwiaty” są szczególną metaforą i inspiracją – nie tylko żywe, intensywne czy kolorowe, ale i ulotne. Każdy z nas ma zakodowany w sobie swój taniec, będący wyrazem jego najgłębszego ja. Taniec Butoh jest procesem odkrywania tego "wewnętrznego" tańca, tym razem ukorzenionego w miejscu w ogrodzie w trakcie Nocy Świętojańskiej. Poprzez teatr i taniec spotkamy się z roślinami, prawdziwymi, ukrytymi w zakamarkach pamięci, obudzonymi lekturą, przemyśleniami i wędrówkami. Kwiaty zrzucając płatki i liście będą ofiarowywać nieustannie odradzające się życie przyszłym pokoleniom, przekazywać pamięć o swoich duszach i ciałach. Ta gra z pamięcią, swoista podróż w czasie i w głąb siebie toczyć się będzie w moim ciało-umyśle na styku człowieka i natury.

Ekoperformens nawiązywał będzie do teorii nadmarionety Gordona Craiga, szczególnie poprzez wielofunkcyjność aktora, stylizację gry aktorskiej poprzez marionetyzowanie postaci, a także gry aktorskiej pozbawionej egoizmu, oddającej się zbliżeniu świata przyrody i świata człowieka na progu rozpoczynającej się jesieni.

„Tańcząc ku korzeniom” powstał dzięki współpracy Anny Ługowskiej i Katarzyny Markowskiej ze Sztuki Ciała i Marka Kowalskiego z Teatru Akt. Oprawę muzyczną tworzy Bartosz Ługowski.

Występują: Anna Ługowska, Katarzyna Markowska, Marek Kowalski, Bartosz Ługowski

Galeria:

Harmonogram

09. października, g. 18:00 - Instytut Teatralny, Jazdów 1